Pomiary geodezyjne linii elektroenergetycznych

Pomiary geodezyjne linii elektroenergetycznych, albo mówiąc szerzej, prace geodezyjne związane z liniami elektroenergetycznymi są przykładem najbardziej specjalistycznych zajęć geodetów.

Pomiary geodezyjne linii elektroenergetycznych

Nasze konsorcjum od wielu lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi firmami prowadzącymi prace związane z budową nowych oraz modernizacją istniejących linii elektroenergetycznych oraz modernizacją przesyłowych linii wysokiego napięcia. Są to również prace prowadzone na terenie największych polskich elektrowni takich jak Elektrownia Ostrołęka, czy Elektrownia Kozienice – Swierże Górne.

Najczęściej spotykane prace związane z modernizacją linii elektroenergetycznych to tzw. projekty OPGW. Jest to wymiana kabli odgromowych na supernowoczesne kable dwufuncyjne. Są to kable światłowodowe połączone z funkcją odgromową. Zadaniem geodety są pomiary tzw. zwisów kabli ww. kabli z uwzględnieniem temperatury, ciśnienia, wilgotności. Do tego typu pomiarów konieczne jest zastosowanie sprzętów geodezyjnych o najwyższej dokładności.

Zależnie od zlecenia, konieczne są pomiary zwisów linii, wysokości punktów zawieszenia kabli, wysokości słupów, przekroje linii, pomiar wszelkich elementów naziemnych niezwiązanych z linią energetyczną takich jak drzewa, budynki, ogrodzenia itp.

Pomiary wykonujemy w różnorodny sposób- od metod klasycznych po skaning laserowy (model 3D). Wykorzystujemy także możliwości bezzałogowych statków powietrznych  do inspekcji miejsc trudnodostępnych.

Przy budowie nowych linii elektroenergetycznych stosuje się standardowe procedury opisane w artykułach o obsłudze budowy i inwentaryzacjach powykonawczych.