Podział nieruchomości wykonywany przez geodetę jest bardzo istotnym elementem gospodarki nieruchomościami. Sporządzenie projektu podziału działki ma służyć efektywnemu wykorzystaniu potencjału nieruchomości przy uwzględnieniu wymogów prawa budowlanego oraz przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Proces inwestycyjny związany z nieruchomościami jest rozciągnięty w czasie. Decyzje podjęte na etapie podziału nieruchomości będą uwidaczniać się często dopiero w momencie starań o pozwolenie na budowę lub w trakcie sprzedaży nieruchomości. Dlatego uwzględnienie tych aspektów już na etapie wstępnego projektu podziału pozwoli na prawidłowe i optymalne wykorzystanie wydzielonych części nieruchomości w przyszłości.
Celem podziału geodezyjnego działki gruntu jest wyodrębnienie przynajmniej dwóch lub większej liczby nowych działek, bez zmiany ich dotychczasowego właściciela lub użytkownika wieczystego gruntu. Zmiana właściciela, czy użytkownika gruntu następuje dopiero po przeniesieniu własności najczęściej w formie aktu notarialnego czy prawomocnego wyroku sądu.Geodezyjny podział nieruchomości jest niezbędnym etapem procesu inwestycyjnego, który ma na celu uzyskanie określonej, właściwej konfiguracji terenu objętego inwestycją.
Procedura wykonania geodezyjnego podziału nieruchomości może służyć uzyskaniu możliwości rozporządzania prawem własności w przyszłości w odniesieniu do części nieruchomości pierwotnej (planowana sprzedaż części nieruchomości, darowizna itp.).
Procedura geodezyjnego podziału działki gruntu polega na fizycznym podzieleniu działki ewidencyjnej na części, w wyniku ustalenia granic podziału oraz sporządzenia wymaganej odrębnymi przepisami dokumentacji technicznej. Wspomniana procedura obejmuje:
Jak widać z powyższego zestawienia procedura związana z podziałem nieruchomości jest długotrwała i zależnie od konkretnego przypadku może trwać od 3 miesięcy nawet do kilkunastu.