Warszawa – Łukasz Kacprzak +48 660 681 828

Radom – Łukasz Pękacki +48 502 306 278

Tyczenie budynku jest jedną z pierwszych prac wykonywanych przez geodetę w przypadku realizacji projektu jakim  jest budowa.

Podstawowym założeniem wytyczenia budynku na gruncie jest wskazanie miejsca, gdzie dany obiekt powstanie, tak aby był zgodny z zatwierdzonym  projektem budowlanym.

Wytyczany budynek musi być odpowiednio usytuowany względem istniejących zabudowań, planowanych inwestycji oraz granic działki.

Prace geodezyjne związane z wytyczeniem budynku rozpoczyna opracowanie projektu budowlanego, polegające na przygotowaniu współrzędnych punktów charakterystycznych czy osi budynku w układzie globalnym,  które następnie „przenosi się” na grunt.

Przy pracach terenowych związanych z tyczeniem, czyli właśnie „przenoszeniem” wspomnianych punktów na grunt bardzo ważnym elementem jest ich stabilizacja- tak aby nie zostały usunięte w trakcie prac budowlanych. Po wykonaniu prac terenowych wykonuje się szkic tyczenia, będący podstawą dokonania wpisu w dzienniku budowy.

Najczęściej zadawane pytania

Tyczenie budynku to inaczej wskazanie dokładnego położenia budowanego budynku.

Tyczenie budynku wykonuje się po to, aby podczas budowy wykonać go w odpowiedniej odległości od granic działki oraz zachować jego geometrię godnie z PZT.

Geodeta podczas wytyczania wskazuje punkty poszczególnych osi projektowanego budynku na ławach ciesielskich. Zwykle są one opisane numerami osi oraz oznaczone kolorową farbą.

Tyczenie sieci uzbrojenia terenu wykonuje się, aby dokładnie wskazać ich położenie w terenie oraz po to, aby wiedzieć, w których miejscach dana sieć przecina się z inną siecią. Jest to konieczne ze względu na to, aby nie doszło do przecięcia lub naruszenia istniejącej już sieci uzbrojenia terenu.