Warszawa – Łukasz Kacprzak +48 660 681 828

Radom – Łukasz Pękacki +48 502 306 278

Wyznaczenie granic ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków (okazanie granic ewidencyjnych, wznowienie przebiegu granic) wykonujemy gdy istnieje potrzeba okazania w terenie granic nieruchomości (np. sprzedaż, ogrodzenie, budowa) i istnieją dokumenty pozwalające na ustalenie ich pierwotnego położenia. Gdy takie dokumenty nie istnieją, należy wykonać ustalenie granic nieruchomości w odpowiednim trybie.

Wyznaczenia granic ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków dokonują, na zlecenie zainteresowanych firmy geodezyjne (geodeta uprawniony). Geodeta uprawniony o czynnościach wyznaczenia granic ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków zawiadamia zainteresowane strony (właścicieli działek przyległych), a po okazaniu wyznaczonych granic sporządza protokół.

Oryginał protokołu wraz z całą dokumentacją oddawany jest do odpowiedniego miejscowo Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a kopia protokołu przekazywana jest zlecającemu.

Najczęściej zadawane pytania

Najogólniej mówiąc: kiedy nie ma pewności jak przebiega granica działki. Jest to szczególnie przydatne przy zakupie/sprzedaży nieruchomości, budowie lub podczas stawiania nowego ogrodzenia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie geodecie przeprowadzenia analizy danych geodezyjnych dotyczących granic danej działki oraz pomiaru ogrodzenia. Na tej podstawie geodeta określi położenie ogrodzenia względem granicy działki.

Kształt działki w geoportalu jest tożsamy z ewidencją gruntów prowadzoną przez starostwo. Zdarza się że ewidencja nie uwzględnia wyników archiwalnych prac geodezyjnych. Geodeta przeprowadza analizę poprawności granic w ewidencji w oparciu o wszystkie prace geodezyjne przeprowadzone na danym obszarze i jeśli jest to konieczne koryguje granicę przeprowadzając procedurę ustalenia granic działek.

Ustalenie przebiegu granic działek odbywa się w przypadku, kiedy po przeprowadzonej analizie geodeta stwierdzi, że dane zgromadzone w ośrodku dokumentacji geodezyjnej, a także w innych zasobach, m.in. w księgach wieczystych, nie są wystarczające do jednoznacznego odtworzenia oryginalnego przebiegu granic działki. W takiej sytuacji geodeta opiera się na wskazaniach właścicieli, śladach użytkowania lub wszelkiej dostępnej dokumentacji i znakach granicznych odnalezionych w terenie.

Obie procedury wymagają wezwania na grunt właścicieli nieruchomości oraz właścicieli nieruchomości sąsiednich i okazania w terenie wyznaczanych punktów granicznych/ustalanych granic. Wezwania na grunt muszą być dostarczone stronom co najmniej 7 dni przed spotkaniem na gruncie za pośrednictwem poczty. Z tego względu cała procedura wyznaczenia punktów granicznych/ustalenia granic trwa ok. 2-3 miesięcy.

Geodeta po zgłoszeniu pracy geodezyjnej w starostwie przeprowadza analizę dostępnej dokumentacji geodezyjnej. Jeżeli dane są wystarczające do odtworzenia pierwotnej granicy, przeprowadza wyznaczenie punktów granicznych, jeżeli natomiast dane nie wskazują jednoznacznie przebiegu granicy, przeprowadzane jest ustalenie granic. Geodeta zawiadamia właścicieli działki przedmiotowej oraz działek sąsiednich o spotkaniu i okazaniu granic działki na gruncie. Podczas spotkania geodeta sporządza protokół z przeprowadzonych czynności. Następnie kompletuje dokumentację z wykonania pracy geodezyjnej i wysyła do odpowiedniego starostwa.

Podobnie jak nieusprawiedliwione niestawiennictwo, brak podpisu na protokole nie wstrzymuje czynności geodety. W protokole geodeta umieszcza jedynie wzmiankę o odmówieniu złożenia podpisu.

Nie ma obowiązku stawiennictwa na gruncie, natomiast należy pamiętać, że nieusprawiedliwione niestawiennictwo nie wstrzymuje czynności geodety. Istnieje jednak możliwość indywidualnego umówienia się z geodetą na okazanie granic działki.

Efektem procedury jest skorygowanie przebiegu granic działki w bazie ewidencji gruntów i budynków. Geodeta może przekazać zleceniodawcy szkic ze skorygowanymi granicami, ale nie przekazuje sporządzonych na gruncie protokołów.