Warszawa – Łukasz Kacprzak +48 660 681 828

Radom – Łukasz Pękacki +48 502 306 278

Drenaże melioracyjne służą regulowaniu poziomu wód gruntowych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i ułatwienia jej uprawy. Pojęcie to zostało określone w art. 195 ustawy – Prawo wodne.

Obecnie zabudowywane tereny podmiejskie stanowiły na przełomie lat 80 i 90 tereny rolnicze, które często posiadały całe sieci melioracyjne. W przypadku, gdy na działce, dla której przygotowywany jest projekt zagospodarowania terenu znajduje się drenaż, właściciel ma obowiązek przeprojektować całe PZT lub uwzględnić w nim przebudowę melioracji i uzyskać na to zgodę wodnoprawną, co wiąże się ze zwiększeniem kosztów inwestycji.

Aby uniknąć takiej sytuacji należy pozyskać mapy archiwalne od Wód Polskich, zweryfikować czy przez daną działkę faktycznie przebiegają drenaże i w oparciu o uzyskane informacje, przygotować PZT.

Rola geodety w powyższym procesie polega na skalibrowaniu archiwalnych map otrzymanych od Wód Polskich z mapami aktualnymi danego terenu. Następnie wykonywane są około metrowe odkrywki w celu weryfikacji lokalizacji drenażu  i ewentualny pomiar faktycznego ich przebiegu. 

Po zlokalizowaniu drenu klient otrzymuje mapę z zainwentaryzowaną siecią i jej rzeczywistym położeniem.