Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane, obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej określenie położenia ich na gruncie. Tak właśnie jest również w przypadku budynków i budowli.

Zatem geodeta, przed fizycznym wybudowaniem obiektu, wytycza go w terenie. Następnie, po zakończeniu budowy mierzy i wykonuje całą dokumentację techniczną dotyczącą inwentaryzacji budynku nowopowstałęgo. Składa ową dokumentację do odpowiedniego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Mapy z inwentaryzacją powykonawczą, w myśl przepisów, nie muszą być rejestrowane przez odpowiedni ODGiK.
Po skończonej budowie inwestor występuje do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku lub budowli. Obowiązek taki nakłada na inwestora ustawa ”Prawo budowlane”.
W ww. ustawie, w artykule 57 sprecyzowane jest, co wchodzi w skład dokumentacji technicznej dołączanej przez inwestora do wniosku o użytkowanie. Są to między innymi: dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem, protokoły badań i sprawdzeń, inwentaryzacja budynku, a dokładnie mapy z naniesionym obiektem. Od niedawna także geodeta wydaje dodatkowo opinię o zgodności wykonania budynku bądź budowli z projektem budowlanym.
Najczęściej zadawane pytania
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza to pomiary sytuacyjne i wysokościowe danego obiektu, które mają na celu określenie jego dokładnego położenia w przestrzeni, a także zweryfikowanie czy został on wybudowany zgodnie z projektem.
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna do zakończenia procesu budowlanego i odbioru danego obiektu przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Inwentaryzację budynku należy wykonać w momencie, kiedy zostanie on w pełni wybudowany – zadaszony, ocieplony, gdy teren zostanie uporządkowany.
W przypadku inwentaryzacji powykonawczej sieci, należy ją wykonać niezwłocznie po umieszczeniu danej sieci w wykopie. Geodeta musi pomierzyć elementy infrastruktury podziemnej ZANIM zostaną zakopane, aby uzyskać jak najdokładniejsze dane o ich położeniu.
Po wykonaniu inwentaryzacji geodeta przekazuje klientowi mapę z geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą, na której widoczne jest usytuowanie wykonanego obiektu oraz informacja o zgodności bądź niezgodności wybudowanych elementów z projektem.